• ZMOKLÝ KŮŇ A JEŽDĚNÍ NA NĚM

  Jarní proměnlivé počasí je za dveřmi a s ním jde ruku v ruce ježdění v dešti a blátě. Přinášíme tipy, jak nasedlat mokrého koně, jak koně před deštěm chránit a jak se bezpečně vrátit.

  Ježdění v dešti a blátě

  Jízda na koni v jarním deštíku rašící přírodou má svou nezaměnitelnou krásu. Jen si představte, nikde ani živáček, jen vy a váš tlukot srdce, pravidelný klapot kopyt, vůně koňské srsti, vonící les vůkol a drobné kapky deště… kouzelné, že? Jen je třeba mít oči otevřené, a to především při návratu na silnici v pozdních odpoledních hodinách, kdy snížená viditelnost, déšť a padající tma mohou způsobit zbytečné neštěstí. Vždy se držte hesla „vidět a být viděn!“. Naštěstí je dnes běžně ke koupi celý sortiment reflexních a výstražných doplňků pro koně, jezdce i psy. Možná si v lese budete ve žluté bundě připadat zbytečně křiklavě, ale na silnici se může hodit!

  Sedlání mokrého koně

  Sedlat nebo nesedlat mokrého koně? Obecně na mokrého koně nemá přijít sedlo ani kamaše či cokoli jiného, neboť hrozí zapaření a následné odření. Takže jak si poradit? Samozřejmě nejlepší je, když kůň před ježděním nezmokne, takže zde pomůže vhodná deka do výběhu. Když kůň zmokne a je nutné ho nasedlat, doporučuje se následující postup:

  1. Vytřít koně do sucha za použití ručníku nebo slaměného víchu. Je ale nasnadě, že při tření ručníkem se voda dostane až na pokožku a ta zůstane vlhká čili náchylnější k zapaření.
  2. Nechat co nejdéle uschnout zježenou srst, klidně za pomoci odpocovací deky.
  3. Před sedláním kartáčem urovnat srst po směru růstu.
  4. Sedlat.

  Jako dečku pod sedlo je potřeba použít savou podložku, ideální je bavlněná nebo bambusová spodní strana. Vhodný je také textilní nebo jiný prodyšný podbřišník, kůži nebo neoprenu je lepší se u mokrého koně vyvarovat. Myslete také na to, aby čas, po který je kůň nasedlán, byl minimalizován na nezbytně nutnou dobu.

  Deky do výběhu

  Jak souvisí výběhová deka s ježděním? Jednoduše. Koně mohou v dece ve výběhu trávit spokojeně mnoho času i za deště, a zároveň zůstat v suchu a teple. Jezdec pak sedlá na sice zmoklého, ale pod dekou suchého koně. Správná výběhová deka je nejenom nepromokavá ale i prodyšná, aby se pod ní kůň nezapařil. Používaný svrchní materiál je buď membránový nebo nylonový či polyesterový se zátěrem. Deky je možné doplnit i o krční díl, ten zajistí koni sucho a spoustu zábavy při válení se v blátivých loužích, jezdce zase po sundání deky potěší suchý a čistý kůň. Zapínání pod břichem a kolem zadních nohou musí být upravené tak, aby si kůň nemohl zastrčit při lehání, válení a vstávání nohu za popruh. Vhodné je také použít podocasní řemínek. Sledujte visačky na výrobcích, mnohdy udávají odolnost materiálu vůči vodnímu sloupci a také jeho prodyšnost. Ne nadarmo se říká se, že není špatného počasí, že jsou jen špatně oblečení lidé. S koňmi je to stejné, i koně v režimu 24/7 mohou zůstat ve svých délkách naprosto suší i v tom nejvytrvalejším dešti.

  Deky na práci

  Bederní deky slouží k připnutí za sedlo při špatném počasí. Nejoblíbenější jsou takové, které se zapínají na suchý zip před sedlem v oblasti kohoutku, ale existuje i varianta, která se pomocí popruhů zapíná do sedlových zápinek. Bederku je možné pohodlně sundat a nandat ze sedla, takže fleecové se používají i pro zahřátí svalů před a krokování po práci. Nepromokavé bederky jsou bez hřbetního švu, aby se zabránilo protečení. Pro fixaci na koni slouží kromě zapínání i podocasní řemínek.  Ale pozor, použijete-li podocasní řemínek, tak nesundáte bederku ze sedla. Velká většina modelů bederních dek má našité reflexní prvky.

  Jezdecké pláštěnky

  Jezdecké pláštěnky jsou vyrobeny z lehoučkého materiálu a mnohdy nejsou vůbec podšité. Počítá se, že se používají na práci ze sedla a při vodění koně při závodech. Na koně se dávají přes sedlo, jsou po stranách delší, než klasické výběhové deky a jsou vybaveny chráněnými otvory pro protažení třmenových řemenů. Některé modely mají integrovaný krční díl. 

  Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

  Související příspěvky

  360x360 AD
  Back to top