• CO SE V ZIMĚ NAUČÍŠ, V SEZÓNĚ UŽ JEN PŘEDVÁDÍŠ

  Rozhovor s drezurní jezdkyní Barborou Uhrovou Marešovou, ambasadorkou společnosti Equiservis, o zimní přípravě, pravidelných soustředěních s Markusem Borggreve a také o tom, jak je těžké skloubit mateřství a jezdectví na vrcholové úrovni.

  Barbora Uhrová Marešová

  • Úspěšná drezurní jezdkyně, mezi její největší úspěchy patří účast na ME U25.
  • Po několika letech v Německu se vrátila do ČR a nyní se naplno věnuje ježdění a mateřství.
  • Je ambasadorkou krmiva Havens ve společnosti Equiservis.

  Můžete zhodnotit uplynulou sezónu? Podařilo se vše, co mělo? Naplnil nebo předčil Dracula Vaše očekávání?

  Uplynulou sezonu bych nazvala spíše takovou rozjezdovou sezónou. Pro mě to byl návrat k závodění po roční mateřské pauze a pro Draculu první sezóna v drezurním obdélníku. Dracula mě v obdélníku svými výsledky mile překvapil, jelikož jsme tuto sezonu plánovali spíše jako přípravnou a od toho se odvíjela naše očekávání.

  Co zimní příprava? Jaký mají Vaše koně režim během zimy? 

  Koně vyloženě odpočinek po sezóně nemají, ale spíše mají zimní režim. Během zimy s koňmi chodím více do terénu. Práci na jízdárně mají pravidelnou, ale bez těžkých drezurních cviků. Jezdění je zaměřené na protahování, na udržení kondice a osvalení. Pro nás je zimní období časem přípravy do vyšších stupňů obtížnosti pro následující sezónu. A jak říkáme – to, co se v zimě naučíš, v sezóně už jen předvádíš.

  Plánujete během zimních měsíců opět soustředění s Markusem Borggreve? Pro koho jsou soustředění určená?

  Ano, plánujeme celý cyklus soustředění. První soustředění s Markusem nám začíná v říjnu a cyklus bude pokračovat každý měsíc až do Velikonoc, tedy pouze s výjimkou ledna. Markus přilétá každý měsíc na jeden víkend. Primárně je soustředění určeno pro naše klienty a přátele. Samozřejmě, je-li místo, je možné po domluvě přidat i další koně.

  Může se jezdec zúčastnit i jako divák, bez koně?

  Na soustředění je samozřejmě možné se po domluvě přijít podívat i jako divák.

  Jako soustředění probíhají a na co se zaměřují?

  Soustředění je obvykle 2 – 3 dny. Díky tomu, že jsou soustředění pravidelná a koně a jezdci se téměř nemění, může Markus navázat na práci tam, kde minulý měsíc s dvojicí skončili. Je ohromná výhoda, že trenér koně i jezdce zná, mohou jít v práci více do hloubky, zaměřit se na detaily, případně se vrátit o trochu zpět, ke cvikům, které nebyly tak dobře zvládnuty. To vše umožňuje vést výcvik velmi účelně.

  Máte nějaké jezdecké bolístky? Věnujte se kompenzačnímu sportu?

  Dlouhodobě, asi jako většina jezdců, bojuji s bolestmi zad. Velmi mi pomáhá cvičení zaměřené na střed těla a posílení vnitřního svalstva. Teď jsem několik měsíců cvičila pod trenérem, ale spolupráci jsme museli ukončit, takže aktuálně hledám někoho nového, kdo by tato cvičení vedl.

  Jak relaxujete?

  Jako relax ráda jezdím s rodinou na víkendové pobyty do přírody, tedy samozřejmě, když to není v sezóně a nejsem na závodech. V zimě jezdíme na hory, hlavně na běžky, lyže a procházky, to mám moc ráda.

  Jak se Vám daří skloubit mateřství a jezdectví na vrcholové úrovni?

  Matyáškovi je čerstvě rok. Být sportující maminkou je velice těžká, možná ta nejtěžší, disciplína. Přes den jsem maminkou na plný úvazek se vším všudy. Odpoledne, když se manžel vrátí z práce, si vyměníme role a já se můžu naplno věnovat koním.

  I když je zatím sezóna velmi daleko, máte již nyní nějaké plány?

  Plány se budou odvíjet od zimní přípravy, ale budeme se snažit s Draculou startovat na úrovni ST.

  Plánujete pro příští sezonu k Draculovi nového koně?
  Jestli k Draculovi přibyde další kůň, tak to ještě nevíme.

  FOTOGALERIE:

  Foto: archiv Barbory Marešové

  360x360 AD
  Back to top