Přestože koně nemluví lidskou řečí, „mluví“ pořád! Je na nás lidech, abychom se dobře koukali a jejich jazyku porozuměli.

Koně, jako stádová zvířata, mají skvěle vyvinutou řeč těla, kterou používají ke komunikaci mezi jednotlivými členy stáda. Pomocí řeči těla a chování umí vyjádřit svoje emoce, radost, obavy i bolest. Každý jezdec či majitel chce, aby jeho kůň byl spokojený, uvolněný a měl radost. Popravdě, s takovým koněm se dobře pracuje, bývá ochotný a snaží se člověku vyhovět. Podívejme se společně na několik znaků toho, že kůň je spokojený, relaxovaný nebo má dokonce radost.
Nozdry
U spokojených koní jsou nozdry měkké, kulaté a uvolněné a dýchání je rovnoměrné na obou stranách.
Ocas
Ocas říká mnoho o uvolnění koně. Ocas se volně, rovnoměrně a uvolněně pohupuje, když je kůň v klidu a pohodě.
Spodní čelist
Známkou hlubokého uvolnění a spokojenosti je, že dolní čelist koně je uvolněná, bez napětí. Často až tak, že spodní pysk doslova visí dolů.
Uši
Uvolněné uši přirozeně sledující dění kolem značí koně, který je v klidu a pohodě.
Mimika tváře
Uvolnění se odrazí ve všech mimických svalech na hlavě. Relaxovaný kůň bude mít přirozeně otevřené oči a klidný výraz, nebude vidět napětí ve tváři nebo naběhlé žíly.
Celkový postoj a uvolněný pohyb
Kůň, který má spokojený život, bude hodně v pohybu. Hodiny ve výběhu stráví fragmentární chůzí s nízko nesenou hlavou, bude se pást ve společnosti jiných koní, věnovat se vzájemné péči nebo hře. Jeho postoj bude uvolněný, bude stát pevně na předních nohou, zatímco zadní nohy se budou pravidelně střídat – jedna bude pevnou oporou a druhá bude pokrčená odpočívat.
Více jsme o tom, jak nám lidem koně projevují náklonost, psali v článku ZDE.
Radostný cval a vyhazování
Divoký cval, kozlování, vyhazování, házení hlavou – to všechno jsou většinou projevy radosti z pohybu a spousty energie. Je potřeba, aby koně občas tuhle přebytečnou energii vypustili. Je dobře, když si to dopřejí ve výběhu, a ne pod sedlem. Ale pozor, pod sedlem mohou všechny tyhle projevy znamenat bolest a diskomfort.
Radostné válení
Koně se válí z mnoha důvodů: může to být bolest, sociální důvody, péče o srst nebo také jen prostá radost z volnosti a pohybu.
Olizování a žvýkání
Reflexivní „přežvýknutí“ a olizování jsou také známkou uvolnění.
Zívání
Říká že, že koně, kteří zívají, jsou klidní. Zívnutí obvykle předchází velmi hluboký nádech a výdech, to je samo o sobě zklidňující.
Frkání
Ne nadarmo se říká: „To jsem si odfrkl“. Spokojené frkání u koní je projevem uvolnění a relaxace, často ho slyšíte při žraní sena nebo po práci, která byla pro koně příjemná. Ale pozor, existuje i napjaté frkání spojené se strachem, stresem a bolestí!
Vzájemná péče
Vzájemná péče mezi koňmi je znakem fungujících vzájemných vztahů. Koně jsou sociální zvířata a kontakt s jinými koňmi je nesmírně důležitý, navozuje u nich klid a psychickou pohodu.
Ležení
Koně potřebují během spánku alespoň na chvilku ulehnout každý den. Jsou-li koně v napětí, je možné, že si nelehnou vůbec nebo jen na minimální dobu. Naopak koně, kteří jsou spokojení, uvolnění a cítí se bezpečně, budou ležet více.
Více jsme o spánku u koní psali v článku ZDE.
Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.