• JE DOBRÉ PŘIDÁVAT OLEJ DO KRMENÍ?

  Přidávání oleje do krmiva koní je vcelku jednoduchý způsob obohacení krmné dávky o energii. Krmení bohaté na oleje může a nemusí být pro koně přínosné. Pro které koně má smysl a za jakých podmínek, to se dozvíte v našem článku.

  Je olej vhodný pro každého?

  Úplně pro všechny ne. Obecně se dá říct, že koně olej dobře tráví a je také koncentrovaným zdrojem energie ve srovnání s jadrným krmivem. Je potřeba si uvědomit, že škrob obsahuje asi 4 kcal/g, zatímco tuk přibližně 9 kcal/g. Energie z tuků se uvolňuje postupně, proto může být skvělým zdrojem energie pro vzrušivé, nervózní a temperamentní koně, kteří by při tradiční dietě založené na škrobu mohli být ještě vzrušivější. Vhodný je i pro špatně krmitelné koně, těmto koním může olej pomoci přibírat na váze i při zachování „malé porce“.

  Na druhou stranu, olej není vhodné podávat koním s nadváhou nebo koním dobře krmitelným, u nich by mohlo vzhledem k zvýšenému množství energie dojít k dalšímu nabývání na váze. Olej také není vhodný, pokud má kůň problémy s játry.

  Kromě toho by měla být dieta s vysokým obsahem oleje vyvážena antioxidanty, obvykle vitaminem E, aby nedocházelo k narušení buněk v důsledku oxidačního poškození.

  Proč používat olej

  1. Esenciální mastné kyseliny
   Oleje přirozeně obsahují esenciální mastné kyseliny (EFA), které jsou užitečné pro celkové zdraví a vitalitu.
  2. Zdroj energie
   Olej je energeticky velmi vydatný, má téměř třikrát více kalorií než sacharidy. Pouhých 300 ml oleje poskytuje stejné množství kalorií jako kilogram ovsa. Olej je snadno stravitelný a vstřebatelný, málo zatěžuje trávení. Díky relativně pomalému uvolňování je olej vhodným zdrojem energie pro koně ve vytrvalostním typu práce.
  3. Zdravotní benefity
   Zabraňuje zdravotním rizikům spojeným s krmením vysokými dávkami obilném škrobu jako jsou žaludeční vředy a laminitida. Některé oleje jsou přínosné pro zmírnění ztuhlosti kloubů a artritidy u starších koní, třeba olej z tresčích jater.
  4. Pro lepší srst
   Olej celkově zlepšuje kvalitu a lesk srsti, některé oleje, třeba lososový, jsou pro zlepšení kvality srsti ideální.

  Který je ten pravý?

  Na trhu je nepřeberné množství různých olejů – lněného, řepkového, slunečnicového, sójového, arašídového, olivového, nebo třeba norkového, tresčího či lososového. Některé oleje jsou vcelku levné, například slunečnicový či řepkový lze koupit v krmné kvalitě ve velkém objemu a jejich cena je poměrně nízká. Jiné oleje jsou dražší a mají, kromě navýšení energetické hodnoty krmné dávky, ještě specifické účinky.

  Irel Ostropestřcový olej má vysoký obsah kyseliny linolové (asi 60%), která patří mezi nejlepší zdroje mastných kyselin pro organismus. Dále obsahuje přírodní vitamín E chránícím buňky před oxidativním stresem.

  Všechny oleje rozhodně nejsou stejné, liší se složením olejových kyselin a díky tomu i poměrem omega 3 a 6 mastných kyselin. Zjednodušeně lze říci, že omega 3 jsou přirozeně protizánětlivé, zatímco omega 6 jsou prozánětlivé – i když to není vždy špatně, například při spouštění imunitních reakcí, které urychlují hojení ran. Rozhodně však chceme pozitivní poměr s větším množstvím omega 3 mastných kyselin oproti omega 6.

  Ideální z pohledu poměru omega 3 a 6 mastných kyselin je olej lněný. Dobře dostupný a levný řepkový olej nemá poměr vyvážený, má nízký obsah omega 3 a střední až vysoký obsah omega 6, a z tohoto pohledu tedy není tak vhodný. Lepší je užít olej slunečnicový, rýžový nebo kukuřičný. Vždy je důležitá kvalita oleje, samozřejmě ideální by byl v humánní kvalitě, ale i krmné oleje jsou přínosem. Olej musí být skladován v odpovídajících podmínkách a nesmí být žluklý nebo jakkoli zkažený. Důležité je i doplnění vitamínu E. Bez ohledu na typ oleje, který budete krmit, se před zkrmováním více než 100 ml denně poraďte s odborníkem na výživu, abyste zajistili, že krmivo vašeho koně poskytuje dostatečné množství vitaminu E.

  Kolik oleje krmit?

  Ač se to zdá neuvěřitelné, kůň o hmotnosti 500 kg je schopen strávit až 500 ml oleje. Maximální doporučené množství je 100 ml na 100 kg tělesné hmotnosti denně. Přestože koně olej tráví dobře, je potřeba vždy zvyšovat dávku pomalu a postupně, orientačně přibližně o 50 ml týdně. Při náhlém podání velkého množství oleje může mít kůň průjem. Adaptace na stravu s vysokým obsahem oleje může trvat až 12 týdnů. Krmná dávka s vysokým obsahem oleje musí být vyvážena antioxidanty, jako je například výše zmíněný vitamin E. Přesné dávkování není stanoveno, ale doporučuje se 1 IU (mezinárodní jednotka) doplňkového vitaminu E na každý mililitr podávaného oleje.

  Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

  360x360 AD
  Back to top