• KONĚ VE SPRŠE

    Po zimě většina koní důkladnou očistu nutně potřebuje a majitelé čekají na první teplé dny, aby svoje miláčky mohli pořádně vykoupat. Koupel pomůže odstranit staré odumřelé buňky pokožky, zbytky línající srsti a také pot, mastnotu a prach. V létě se koně myjí častěji, v tom případě je vhodné raději bez šamponu – rychlá sprcha slouží k odplavení potu, prachu, případně zbytků repelentů. Letní sprcha má také další pozitiva: koně příjemně ochladí a v neposlední řadě umytý kůň není tolik atraktivní pro obtížný hmyz, jako kůň zpocený.
    Pro koně ještě krásnějšího

    Na důkladnou koupel si vyhraďte dostatek času. Čas dodá klid a všechno půjde snadno a rychle. Předem si nachystejte všechno, co budete potřebovat, abyste při mytí nemuseli odbíhat a koně nechávat zbytečně uvázaného samotného.

    Řádné umytí šamponem po zimě je důležité, odstraní z kůže a srsti nečistoty, maz, pot, odumřelé buňky, urychlí i línání. 

    Ideální je koupání v mycím boxe, nicméně ten pochopitelně nemá k dispozici každá stáj. Bohatě vám postačí klidné bezpečné místo, kde je dostatek prostoru a možnost koně uvázat. Praktické a nápomocné může být využití stěny či jiné zábrany, o kterou koně můžeme „opřít“. Pro vlastní mytí je ideální vlažná voda. Hadice by pro snadnou manipulaci neměla být příliš dlouhá, a především příliš tvrdá a neohebná, pokud možno by měla mít uzavíratelnou trysku. 

    NÁŠ TIP: Ideální jsou vazáky s panik karabinami. Ty v případě potřeby, například uklouznutí koně, umožní jeho rychlé vysvobození.

    Jak na to?

    Nejdříve je samozřejmě potřeba koně dobře namočit. Pravidlem je nejdříve postříkat nohy a postupovat odspoda nahoru. Následně můžete pomalu namočit celého koně. Doporučuji postupovat pomalu, hřbet a krk nechat na konec. Zejména u mladých koní, kteří ještě nejsou na koupání úplně zvyklí, je pomalý proces velmi důležitý. Pozvolné a postupné namáčení dodržujte také když chladíte „uhřátého“ koně, aby k ochlazení docházelo pomalu, ne šokem. Hlavu otřete houbou namočenou ve vodě. Když je kůň namočený celý, můžete aplikovat šampon.

    Namočeného koně umyjte šamponem. Výběr šamponu závisí na konkrétních požadavcích, v nabídce jsou šampony pečující, vyživující i desinfekční. 
    Pěna a zase pěna

    Šamponů pro koně je nepřeberné množství. Některé šampony obsahují pečující a výživné složky pro kůži a srst, jiné zase dezinfekční látky. V nabídce jsou i šampony určené speciálně pro tmavé nebo světlé koně. Pro aplikaci šamponu a efektivní „vydrbání“ koně je ideální mycí rukavice, ale osvědčily se i měkké rýžové kartáče s umělými štětinami. Pro jednodušší manipulaci se šamponem můžeme zkusit šamponovač, ten má zpravidla zásobník na roztok šamponu, houba a kartáč bývají integrovány do aplikátoru. Klasika je samozřejmě mycí houba, ta ale není tak efektivní pokud je kůň hodně špinavý. Hříva a ocas se zpravidla myjí stejným šamponem jako tělo koně. Při šamponování koně se samozřejmě vyhneme očím a všem poraněním. U všech šamponů je důležité koně po aplikaci dobře opláchnout. Zabrání se tím svědění pokožky a jejímu drbání. Vhodné je nakonec stáhnout z koně přebytečnou vodu, aby rychleji uschnul. Pro tyto účely je ideální stahovač vody.  Nezapomeneme čistou houbou otřít hlavu a zadek koně.

    Pokud v horkých dnech koupete koně několikrát týdně, nebo dokonce denně, je to samozřejmě v pořádku. Určitě ale při takto častém koupání nepoužívejte šampon, ale jen vodu. Nadměrné používání šampónu není zdravé pro pokožku, může jí příliš vysušit, nebo dokonce podráždit. 

    Mytí koní poštípaných od letního hmyzu je obtížnější. Je potřeba rány příliš nemáčet, ideálně je jen otřít mokrou houbou. Pokud potřebujete použít šampon, určitě zvolte nějaký velmi šetrný, pro citlivou pokožku, například pečující šampon od Divine Animals, nebo TeaTree šampon od Leovetu. Po oschnutí je možné aplikovat hojivou mast nebo balzám na pokožku, například Leovet Bioolej na ošetření pokožky, kdy výtažky z mrkve, měsíčku a třezalky regenerují oslabenou pokožku a obsah síry snižuje pocity svědění a náchylnost k oděrkám, nebo univerzální bylinnou mast na exematickou kůži od Topvetu. 

    Pomocí stěrky stáhnete přebytečnou vodu.

    Následně necháme koně oschnout, ideální je osychání koně v kroku na slunci. Poté můžeme pro koně ještě krásnějšího aplikovat speciální přípravky na srst a žíně. Moderní kondicionéry jsou založeny na netukové bázi a obsahují výživné látky pro srst, látky zabraňující lámání žíní, nebo látky dezinfekční. Jejich společnou funkcí je to, že upravují srst tak, že je hladká, jemná, krásně se leskne a nechytá prach a nečistoty, žíně jsou lesklé, vyživené, nelámavé a dají se snadno rozčesávat a upravovat. Z přípravků na trhu je oblíbený mj. Effol lesk na hřívu a ocas nebo Effol SuperStar Shine – Lesk na srst, hřívu a ocas, který je v dostání ve dvou velikostech balení. Tento přípravek zajistí, že rozčesání bude mnohem snadnější a tento efekt vydrží několik dní. Sprej velmi dobře napomáhá při rozmotávání zacuchané hřívy a ocasu. Omezuje výskyt roztřepených a suchých žíní a zároveň je velmi šetrný k pokožce. Effol SuperStar Shine obsahuje silikonové emulze.

    Pro mytí běloušů se vyplatí použít speciální šampony pro bělouše a světlé koně, nebo přímo speciální přípravky k odstranění skvrn.
    Bělouši a spol. 

    Péče o bělouše a koně se světlou srstí je specifická. Při mytí je často potřeba odstranit žluté skvrny od ležení v podestýlce, nebo i zelené skvrny od válení se čerstvé trávě. Bělící složky mohou být součástí přímo šamponu, jako je tomu u šamponu značky Leovet šampon pro světlé koně, nebo můžete použít některý ze speciálních odstraňovačů skvrn, nejčastěji ve spreji. Například odstraňovač skvrn a vybělovač srsti Absorbine ShowSheen, který můžete použít jak při samotném mytí, tak jako rychlou pomoc bez nutnosti koně koupat. V takovém případě aplikujte pomocí rozprašovače přípravek na vykartáčovanou skvrnu, nechte působit 10-15 minut a pak opláchněte. Tento postup můžete i několikrát opakovat. Tyto bělící přípravky můžete samozřejmě užít i na nohy koní s bílými odznaky či strakoše.

    NÁŠ TIP: Naše kolegyně, majitelka strakatého koně, má vyzkoušeno, že je vhodné nastříkat vrstvu bělícího spreje na skvrnu a nechat úplně zaschnout. Potom vykartáčovat. Dle jejích zkušeností to takhle funguje nejlépe. Ale samozřejmě každý přípravek je jinak účinný a chce to zkoušet. 

    Praskající a lámavá kopyta následkem sucha jsou nepříjemným problémem mnoha koní. Pravidelná aplikace nábojů významně pomáhá kopyta hydratovat.
    Péče o kopyta

    Kopyta koní během suchého léta velmi trpí. Vysušená rohovina, zvláště v kombinaci s tvrdým a prašným terénem, má následně tendenci praskat a lámat se.

    První pomoc pro suchá kopyta jsou jednoznačně náboje! Nic lepšího zatím nikdo nevymyslel. Ideální je jílovitý písek, který vydrží dlouho mokrý a je přiměřeně lepivý, takže v kopytech dobře drží. Možná budete mít štěstí a kus jílovité půdy mají vaši koně ve výběhu. Pokud ne, náboje se dají samozřejmě koupit.

    V suchém počasí, když vidíte, že je kopyto přesušené a popraskané u hřebíků, aplikujte náboje klidně každý den. Rozdíl uvidíte už po jednom dni. Naprosto samozřejmá by měla být aplikace nábojů 1 – 2 dny před příjezdem kováře. 

    Jedinou nevýhodou nábojů je, že se nedají použít do bosých kopyt. Tedy použít se samozřejmě dají, jen v nich moc dlouho nevydrží. 

    Pružnost kopyta a růst lepší rohoviny můžete podpořit také pravidelným mazáním. Vhodné je mazat kopyta vlhká. Při mytí kopyt je ideálně celá vyčistíme rýžovým kartáčem pod proudem vody, čímž se zbaví i jemného prachu. Když kopyta trochu oschnou, ne úplně, trocha vlhkosti je žádoucí, je vhodné je celá, včetně korunky, namazat kvalitní kopytní mastí. Z mastí běžně dostupných na trhu je vynikající Effol Mast na kopyta, která v ideálním poměru podporuje růst rohoviny vavřínovým olejem, vyživuje kopyto rostlinnými oleji, impregnuje povrch kopyta vazelínou a včelím voskem. Dezinfekční složky chrání rohovinu před vznikem hniloby. Někteří koně mají hlubší rozpěry a střelku, u takových koní je možné pro lepší aplikaci právě do těchto hlubokých a těsných míst použít Effol kopytní olej, který má obdobné účinky jako Effol kopytní mast. Při aplikaci masti nebo oleje nikdy nezapomeňte na masáž korunky. Ta podpoří vstřebávání účinných látek a růst kvalitní rohoviny.

    Je-li stav rohoviny kopyta špatný, můžete sáhnout po některém z intenzivně vyživujících přípravků, které nejen podpoří kvalitu rohoviny, ale urychlují také její růst. Z našich zkušeností můžeme doporučit Cornucrescin, Farnam Rain Maker, nebo Topvet Olej pro poškozená kopyta. 

    A samozřejmě nezapomeňte na to, aby byla krmná dávka sestavena tak, že má kůň dostatek biotinu, zinku a dalších minerálů a vitamínů důležitých pro zdraví kopyt.

    Krásně umytý, čistý a upravený kůň je dobrou vizitkou svého majitele. Neváhejte používat kvalitní kosmetiku pro koně, ta vám usnadní péči.

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top