• PANSKÁ LÍCHA JE VŠESTRANNÝ AREÁL

  V rozhovoru s Janem Kadlecem se dozvíte o možnostech, které poskytuje jezdcům různých disciplín jezdecký areál Panská lícha, který je ukryt uprostřed lesů doslova pár minut z centra Brna. Dále jsme si povídali o bohatém kalendáři jezdeckých akcí a také o 25. ročníku Světového poháru v drezuře.

  Mgr. Jan Kadlec

  • Drezurní jezdec, instruktor, trenér, rozhodčí.
  • Duše jezdeckého areálu Panská lícha.
  • Na Panské líše zajišťuje organizaci Světového poháru v drezuře.

  Panská lícha je areál s dlouholetou tradicí, můžete nám ho přiblížit?

  Panská lícha je největší jezdecký areál na Jižní Moravě. Areál byl postaven a zprovozněn v roce 1997 Ing. Jiřím Charvátem primárně pro mladší dceru zakladatele Šárku Charvátovou, ta se s koněm Celbant v roce 2004 umístila na 82. příčce ve světovém drezurním žebříčku seniorů. Po Šárce štafetu přebraly vnučky Julie a Kateřina Sekaninovy, které dnes patří do reprezentace v drezuře. Areál je domovskou stájí dalších předních nadějí drezurního sportu, jako je Anna Marie Křížová nebo Eliška Šteflová. Součástí jezdeckého areálu je tříhvězdičkový Hotel Panská lícha s vyhlášenou restaurací, kterou provozuje pan Tomáš Plavec. Panská lícha je známá především pořádáním Světového poháru v drezuře.

  Co se týče zázemí pro koně, co nabízíte?

  Areál disponuje 60 boxy pro komerční ustájení a 50 turnajovými boxy, které využíváme na závody. Klienti mají k dispozici čtyři venkovní jízdárny. Drezurní obdélník, opracoviště, skokové opracoviště a závodní kolbiště. Závodní kolbiště je unikátním svého druhu, je ve stylu amfiteátru. Samozřejmostí je krytá jezdecká hala, krytá kruhová jízdárna, kolotoč pro koně, paddocky, výběhy a travnaté výběhy.  Součástí areálu je i crossová louka, která se využívá na trénink. K areálu náleží mnoho lesů, které lze využívat na vyjížďky. Součástí vybavení stájí je solárium a mycí boxy. Nadstandartní služby pro klienty jsou samozřejmostí, např. pouštění koní do výběhu nebo kolotoče, tréninkové lekce, praní dek, organizace společného kování, očkování apod. Velkou výhodou areálu je nepřetržitá služba v recepci hotelu, což zabezpečuje dohled nad koňmi v noci v případě, že by měl kůň zdravotní problém.

  Již jste zmínil Světový pohár v drezuře, jaké další akce v průběhu roku pořádáte?

  Panská lícha je tradičním pořadatelem Světového poháru v drezuře. V letošním roce se uskuteční jubilejní 25. ročník Světového poháru v drezuře, Velká cena Brna.

  Mimo tuto prestižní akci se v areálu koná každý rok na dvacet jezdeckých akcí. Pořádáme několik drezurních závodů za rok. Mezi ty nejvýznamnější patří Mistrovství České Republiky v drezuře, finále Drezurního poháru a každoročně také oblastní Mistrovství v drezuře, jednou za tři roky v parkurovém skákání. V letošním roce budeme hostit Finále Českého pony poháru v drezuře a to 16. – 17. 9., nebo kvalifikační kolo Českého poháru v drezuře a jezdců na pony, které se koná 17. – 18. 6.

  Jste univerzálním areálem, zmínil jste parkurové kolbiště. Pořádáte tedy i závody pro skokové jezdce?

  Pravidelně pořádáme skokové závody. Seriál závodů nesoucí název Panská lícha Cup, kterého je Equiservis nedílnou součástí, je oblíbeným seriálem nejen jezdců z Jižní Moravy. Zajímavou akcí je také Mezinárodní Mistrovství jízdní policie, které se letos koná 9. – 10. 6. Pravidelně pořádáme Zkoušky základního výcviku, v předešlých letech jsme pořádali i kurz Cvičitele jezdectví.

  Pojďme zpátky ke Světovému poháru a jeho letošnímu 25. ročníku. Udělejme mu reklamu!

  Světový pohár v drezuře, který má letos 25. narozeniny, je bezpochyby naší největší akcí. Za svou historii se ročník ani jednou nezrušil, a to i ve složité době Covidu. V obdélníku na Panské líše se vystřídala jména jako Patrik Kittel nebo Simone Pearce. Letošní ročník se bude konat první červnový víkend, tedy 2. – 4. 6., od pátku do neděle. Vstup na akci je zdarma, parkování je zajištěné na vyznačeném parkovišti. Z hlavního nádraží i centra Brna se do areálu dostanete autobusem č. 57, zastávka Panská lícha.

  Zajistit akci takového rozsahu není jednoduché. S kým na přádání akcí spolupracujete?

  Naším předním partnerem je již řadu let společnost Equiservis. Za léta spolupráce jsme navázali se zaměstnanci přátelský vztah, kterého si velmi vážíme. Dalšími významnými partnery jsou město Brno, Jihomoravský kraj, a společnosti TopVet a Energys, kteří pravidelně sponzorují skokové i drezurní závody. Nesmíme zapomenout ani na firmy Horsefood, Veroniq, Přívěsy Jelínek, Gastro Plavec a Canvit, které jsou dalšími důležitými partnery našich akcí.

  Celý areál se nachází jen kousek od centra Brna, přesto je doslova ukryt v lese. Jak jste se na toto místo dostali?

  Na místě, kde je dnes areál postaven, byla jen louka. Toto místo bylo zakladateli areálu velmi blízké, protože se nachází jen pár kilometrů vzdušnou čarou od místa jeho narození.

  Areál je obklopen lesem. Jezdíte na vyjížďky?

  Areál je obklopen krásnými lesy, které klienti využívají pro odpočinek i práci svých koní. V lesích kolem areálu jsou upravené cestičky, které umožňují pohyb koní i po deštivém počasí. Jen přes pár luk a lesů je možné se dostat do nedalekých Bílovic, nebo dokonce do centra Brna.

  Zmínil jste crossovou louku. Můžete nám vysvětlit, jak se crossové skoky stanou součástí moderního drezurního areálu?

  Panská lícha historicky pořádala i mezinárodní závody ve všestrannosti, takže zázemí pro tuto disciplínu zde bylo na dobré úrovni. Vzhledem k časové i finanční náročnosti se majitelé areálu rozhodli této disciplíny vzdát. Některé skoky na louce a v lesích zůstaly a je možné je využívat k tréninku.

  Provozujte jezdeckou školu. Na koho se s výcvikem zaměřujete?

  Jezdecká škola Panská lícha je největší na Jižní Moravě. Disponuje pěti velkými koňmi a šesti poníky. Výcvik vedou kvalifikovaní cvičitelé a trenéři. Škola se zaměřuje zejména na začátečníky od 4 let věku, ale školu navštěvují i klienti ve starším věku.

  Cílem jezdecké školy je vychovat budoucí jezdce a milovníky koní. Zakládáme si na bezpečnosti práce, správném a citlivém přístupu ke koním a přírodě. Součástí výcvikové lekce je i péče o koně, o čemž si myslíme, že je velmi důležité, zejména pak u dětí. Učíme děti zodpovědnosti a řádu, který si tento sport žádá. Odměnou pro nás jsou spokojení klienti, kteří se k nám rádi vrací.

  FOTOGALERIE:

  Foto: archiv Jana Kadlece a jezdeckého areálu Panská lícha

  360x360 AD
  Back to top