• RAJTKY – NA TYPU ZÁLEŽÍ


    Rajtky jsou bezesporu základem pohodlného ježdění na koni. Pružný materiál, absence švů na vnitřní straně nohavic a přilnavý materiál je to, co dělá rajtky ideálními kalhotami pro jízdu na koni.

    Ale podle čeho volit rajtky, aby vyhovovaly? Základní kritérium pro výběr je kombinace typu, a materiálu. U materiálu záleží jednak na materiálu samotných rajtek a také na materiálu vyztužení. Nabídka rajtek je skutečně velice široká, pojďme se v ní trochu zorientovat. 

    Typy rajtek

    1. Rajtky v klasickém střihu, s vyztužením na kolenou
      Nejzákladnější provedení rajtek je s vyztužením pouze na kolenou takzvanými „rajtfleky“. Rajtfleky jsou dnes nejběžněji v provedení ze silikonových gripů, dříve se používala syntetická kůže, ta už je v posledních letech trochu na ústupu. U dětských rajtek mohou být rajtfleky jen textilní. 
    2. Rajtky v klasickém střihu, s vyztužením v sedu
      Nejpopulárnější typ jezdeckých kalhot, kde je celá oblast sedu (tedy ta, která je v kontaktu se sedlem) upravená tak, aby byla zvýšena jezdcova přilnavost k sedlu. Buď je to řešeno syntetickou kůží, nebo opět častěji silikonovými gripy. Varianta se silikonovým potiskem může být o něco méně trvanlivá, ale určitě pružnější a prodyšnější než ta se syntetickou kůží. 
    3. Pantalony
      Pantalony jsou vlastně jezdecké kalhoty – spodní část nohavic se nezužuje. K pantalonům se nenosí vysoké boty ani minichaps, patří k nim jen nízká jezdecká perka. Nohavice jsou vybaveny vnitřním poutkem, které se zachytí pod chodidlo, přes něj se jezdec obuje, a je tak zabráněno vyhrnování nohavic nahoru. Pantalony mohou mít vyztužený celý sed, nebo je výztuha od kolen přes lýtka až dolů. Při výběru pantalonů v obchodě je nutné vybrat takové, které jsou dostatečně dlouhé. Na koni jsou nohy mírně pokrčené a nohavice se vytáhnou trochu směrem nahoru.
    4. Jeggings
      Novinka posledních let, která si velmi rychle našla mnoho nadšených nositelek. Zjednodušeně řečeno – jsou to jezdecké legíny bez zapínání v pase, vyrobené z vysoce elastického materiálu. Samozřejmě umístění švů a střih respektují potřeby jezdkyň. V nabídce najdete jeggings s gripy v celém sedu nebo jen na kolenou. Na jezdecké legíny se nepoužívá syntetická kůže, protože by značně snížila jejich pružnost. 
    Oblíbené rajtky Cassini Move – klasický střih s vyšším pasem a protiskluzové gripy po celém sedu.

    Základem je materiál

    Moderní rajtky se šijí z funkčních syntetických směsových materiálů. Výrobci se velmi snaží o to, aby jejich rajtky byly maximálně pružné, příjemné a prodyšné, takže vymýšlejí ty nejlepší poměry jednotlivých složek, ideální gramáž a strukturu tkaniny. Někteří přidávají do materiálů mikrovlákno, jiní zase tkaninu obohacují o nanotechnologie, která zvyšují užitné vlastnosti rajtek. Například u zimních softshellových rajtek je speciální membrána, díky níž rajtky neprofouknou a často ani neprovlhnou, navíc materiál je směrem k pokožce počesaný, takže dobře drží teplo.

    Samozřejmě najdete i takové, kde základem je bavlna, která je doplněna elastanem pro lepší pružnost. To je vhodná volba spíše pro příležitostné jezdce. Bavlněné rajtky jsou velmi pohodlné, ale zpravidla výrazně méně trvanlivé, než rajtky syntetické. Pro zvýšení užitných vlastností bavlny se také přidává polyamid. Už 20% polyamidu může výrazně prodloužit životnost rajtek. Na druhou stranu rajtky, kde je polyamidu 95 %, jsou sice téměř nezničitelné, ale pohodlí si v nich jejich nositel, zvláště v létě, moc neužije.

    Alfou a omegou pohodlí je právě elasticita. Ještě před objevem elastických vláken byly rajtky v oblasti stehen bohatě nabírané, pod koleny se výrazně zužovaly a přiléhaly přímo na lýtko. To vše proto, aby jezdec měl co nejvíce volnosti pohybu v sedle a rajtky se nerolovaly nahoru po lýtku. Elastická vlákna způsobila skutečnou revoluci (nejen) ve sportovním oblečení. Podíl elastického vlákna – elastanu se pohybuje v širokém rozmezí od 3 % do 15%. Pružnost textilie závisí také na struktuře úpletu.

    Jeggings jsou vlastně jezdecké elasťáky. Jsou velmi pružné, pohodlné a jejich obliba stále roste.

    Co nás drží v sedle?

    Jezdecké kalhoty – pantalony. Pohodlné a praktické.
    Syntetická kůže

    Syntetická kůže byla poprvé vyrobena na počátku 60. let jako napodobenina skutečné kůže. Při výrobě byla použita unikátní syntetická vlákna, díky kterým je syntetická kůže vykazuje v mnoha aspektech lepší vlastnosti než kůže pravá. Bylo pouze otázkou času, kdy syntetická kůže nahradí kůži pravou na jezdeckých kalhotách. Syntetická kůže je částečně prodyšná, snadno se udržuje, avšak i díky povrchové struktuře „lépe drží“ v sedle a časem se její vlastnosti, na rozdíl od kůže pravé, nemění. Materiálově je syntetická kůže nejčastěji kombinací polyamidu a polyuretanu v různém poměru a úpravě.

     
    Gripy – o krok dále

    Protiskluzové gripy si můžete představit jako silikonové nebo polyuretanové spoty nebo proužky různé velikosti a tvaru, které zabraňují klouzání textilu v sedle. Gripy mohou být umístěny v celém sedu nebo jen na kolenním vyztužení. V posledních letech popularita gripů výrazně převyšuje kožený sed. Důvod je prostý – rajtky s protiskluzovým potiskem jsou totiž o dost pružnější a prodyšnější a 

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top