• SEDÍ VAŠEMU KONI OHLÁVKA? – 2.díl – provazové ohlávky

  Základní konstrukci ohlávky pro běžnou péči jsme si popsali v úvodním článku a pevně věřím, že její vzhled a funkce vám již nejsou cizí. Řekli jsme si také, jak je důležité věnovat pozornost správnému materiálu a napasování ohlávky. V tomto článku se blíže podíváme na ohlávku tzv. provazovou.
  Provazová ohlávka – co to vlastně je a k čemu slouží?

  Provazová ohlávka, nebo parelliho ohlávka (podle amerického horsemana Pata Parelliho, který tento typ ohlávek zpopularizoval), hovorově „provazovka“, „parelka“, se využívá primárně k práci s koněm ze země, jelikož je koncipována tak, aby jednotlivé uzly vytvářely tlak na citlivé body na koňské hlavě. 

  Je vyrobena z kulatého jachtařského lana, které nabízí několik variant a tlouštěk – ty určují ostrost a působení na hlavu koně. Tato lanka jsou často vyrobena z polypropylenu, polyamidu nebo polyesteru a každý materiál má své kladné i záporné vlastnosti.

  POZOR: Čím je provazové lano tenčí, tím je ohlávka ostřejší. 

  Provazová ohlávka postrádá jakékoliv přezky či zapínání, které nahrazují dobře umístěné uzly. Díky materiálu a absenci přezek je ohlávka pevná a nelze ji přetrhnout.

  Z toho důvodu je velmi patrné, že používání této pracovní ohlávky má svá striktní pravidla. 

  Zajímavost: 

  Ohlávka – jakákoliv- je častou příčinou poranění o jejichž četnosti se můžete dočíst v tomto článku https://equichannel.cz/clanky/nehody-a-prevence/ohlavka-dobry-sluha-spatny-pan. Proto by se jakékoliv ohlávky měly používat s rozvahou a pouze po dobu nezbytně nutnou. 

  V minulém článku jsme si ukázali citlivá místa a osvětlili si, proč je hlava koně protkána nervovými zakončeními i citlivými měkkými tkáněmi. S tím úzce souvisí také pravidla používání provazové ohlávky. 

  1. Provazová ohlávka se využívá pouze k samotné práci s koněm
  2. V žádném případě koně za provazovou ohlávku neuvazujte – koně jsou pudová zvířata, která spoléhají na své smysly, které fungují rozdílně, než ty naše. Přestože z našeho pohledu koni nehrozí žádné nebezpečí, kůň může situaci na úvazišti vyhodnotit jinak a při prudké reakci může dojít k jeho poranění. Poranění provazovou ohlávkou jsou často velmi ošklivá – řezné rány na nose, za ušima, a podobně. Prudké škubnutí může mít také za následek poranění velmi citlivého týlu. 
  3. Nenechávejte provazovou ohlávku na volném koni v žádných prostorách bez vaší přítomnosti – rozhodně nepouštějte koně na provazové ohlávce do výběhu, i přesto, že se vám může zdát, že je výběh bezpečný. Ohlávka se může kdekoliv zachytit a může dojít k poranění, nebo až fatálnímu zranění koně.
  4. Provazová ohlávka by měla koni maximálně sedět. Díky uzlům působícím na citlivé části koňské hlavy, je třeba striktně dbát na výšku nánosníku a umístění nánosníkových uzlů. 
  Vlevo – ohlávka je příliš vysoko, uprostřed – příliš nízko, vpravo – ohlávka je správně nasazená, jen by mohla být maličko těsnější kolem nosu.

  Velikosti provazových ohlávek 

  Stejně, jako je tomu v případě klasických nylonových ohlávek, i provazové ohlávky mají několik standardních velikostí jako pony, cob, full nebo x-full (běžné je také označení čísly – 1, 2, 3 a 4). 

  Uvázání 

  Správné uvázání provazové ohlávky je klíčové k tomu, aby se ohlávka nepovolovala ba dokonce úplně nerozvázala. 

  Velmi trefně tento uzel popsali na stránkách BANG https://www.banghandmade.cz/jak-spravne-uvazat-uzel-na-ohlavce/ 

  Jaká ohlávka je vhodná pro mého koně? 

  Každý kůň je individuální a tak je třeba přistupovat i k výběru provazové ohlávky. Někteří koně jsou velmi citliví na jakýkoliv tlak a proto je pro tyto koně vhodné volit silnější lano, případně opletený nánosník, aby se tlak více rozprostíral. Základem je ovšem citlivá a zodpovědná ruka jezdce.

  Pro temperamentní koně je lepší používat ohlávku ze slabšího lana, které je maličko ostřejší než silnější lano. 

  Častými případy jsou i koně, kteří jsou temperamentní a nerespektující jakýkoliv tlak. V těchto případech je pro práci lepší zvolit kombinaci tenčího provazového lana s extra uzly po obou stranách nosní kosti. 

  Správně použitá provazová ohlávka je velmi užitečným pomocníkem. Není divu, že patří mezi jednu z nejčastěji využívaných pomůcek při práci s koňmi ze země. Při jejím výběru nezapomeňte kromě vzhledu zohlednit také vhodnost pro konkrétního koně, velikost a správné napasování. 

  Při práci na provazové ohlávce buďte jemní a zodpovědní. Pokud si nejste jisti, jestli pracujete správně, oslovte někoho zkušeného, aby vám pomohl. Necitlivé, nevhodné nebo dokonce hrubé použití provazovky může koni ublížit. 

  Napsala: Nikola Kováříková , IG @equine_study

  Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o. a Nikola Kováříková

  360x360 AD
  Back to top