• TIPY JAK DOBŘE NASEDLAT KONĚ

    Je nesmírně důležité, aby sedlo na koni dobře sedělo. Při koupi sedla se nejspíše obrátíte na kvalifikovaného odborníka, který u vás ve stáji sedla na koni vyzkouší a společně vyberete ideální sedlo pro vás i vašeho koně. Avšak následné každodenní sedlání je jen a jen na vás. Každý jezdec by měl být schopen nejen dobře svého koně nasedlat, ale také při této denní rutině rozpoznat příznaky toho, že sedlo již nesedí tak jak má. Přinášíme vám několik tipů.
     
    Sedlání

    Jako první by měla na koňská záda přijít podsedlová dečka. Tu dáváme vždy na dobře vyčištěného, suchého koně. Dáme jí na koně lehce před kohoutkem, v případě potřeby na ní položíme gelovku, beránka, či jinou korekční podložku, a nakonec sedlo. Vše dohromady potom klouzavým pohybem po linii hřbetu posunujeme lehce dozadu, až se dostaneme na ideální místo – do nejhlubšího místa na hřbetě. Máme tak jistotu, že sedlo už nebude klouzat dál a chlupy pod sedlem nebudou shrnuty. Takto umístěné sedlo nebude omezovat lopatku koně při pohybu. Žádná část sedla by se neměla dotýkat páteře nebo kohoutku koně.

    Není úplně korektní ke koni, když je dečka, případně ještě mezi ní a sedlem nějaká korekční podložka, připnutá k sedlu, a na záda zkrátka „hodíme“ všechno najednou. Špatně se pak kontrolují případné záhyby, které by mohly koně otlačit.

    Korektně nasedlaný kůň.

    Opticky zkontrolujeme polohu sedla pohledem z boku. Ujistíme se, že je sedlo v rovnováze a že se nepřevrací dozadu nebo dopředu. Sedlo by mělo mít širokou nosnou plochu a váha by měla být rovnoměrně rozložena podél hřbetu koně.

    Kontrolujeme urovnání podsedlové dečky, případně korekční podložky. Podsedlová dečka nesmí být nikde shrnutá a nesmí ležet na kohoutku koně, ale volně kopírovat sedlovou komoru. V případě, že bude dečka ležet na kohoutku, může být na kohoutek a páteř koně vyvíjen nepřiměřený tlak, případě může dojít až k odření kohoutku. Kontrolu provedeme z obou stran. 

    Podbřišník

    Většina sedel je vybavena třemi zápinkami na každé straně, k zapnutí podbřišníku se používá první a třetí zápinka, kdy je zaručena lepší fixace sedla na hřbetu koně. Druhá zápinka má rezervní funkci a běžně se nepoužívá. Podbřišník zapneme nejdříve zlehka, nedotahujeme hned „na doraz“. Pokud je sedlo v korektní pozici, měla by se mezi podbřišník a přední nohu koně vejít položená dlaň. Někdy je to o maličko méně, někdy trochu více – je to ovlivněno stavbou těla koně, typem sedla, podbřišníku atd. Nicméně nikdy by neměl být podbřišník těsně za nohou, jedná se o velmi citlivou oblast a koni by to mohlo způsobit otlaky, odřeniny, nebo dokonce ovlivnit pohyb předních končetin. 

    Podbřišník by měl být vždy zapnutý tak, aby byl na obou stranách stejně vysoko!

    Dotáhnout a nepřetáhnout

    Dejte koni dostatek času, aby se tlaku podbřišníku přizpůsobil. Nejprve dotáhněte podbřišník jen tolik, kolik je nezbytně nutné, aby udržel sedlo na místě. Ideální je koně před nasednutím pár minut vodit a vždy po chvíli o kousek dotáhnout. Poslední kontrolu dotažení udělejte ze sedla, než začnete klusat. Dotahujeme tak, abychom mohli pod podbřišník pohodlně vsunout 1-2 prsty. Nikdy ne úplně „na krev“.

    Po dotažení se ujistěte, že jste urovnali pod bočnicí sedla krytku zápinek. Ta chrání bočnici sedla před otlačení, od přezek podbřišníku. 

    Při dotahování ze sedla je jednoduché koně přetáhnout. Vždy dotahujte s citem a nikdy ne na maximum, které vám dovolí dotahovací gumy. 
    Dotáhnutí ze sedla

    Jezdci často a rádi dotahují o dírku či dvě ze sedla. Je to jednodušší než ze země – po nasednutí se sedlo váhou jezdce přitlačí ke hřbetu a není potřeba tolik síly. Při dotahování ze sedla je ale celkem snadné utáhnout podbřišník až moc, zejména pokud máte podbřišník s dotahovacími gumami. Dotahujte vždy s citem, nikdy ne na maximum, které vám gumy dovolí.

    Někteří koně nemají dotahování podbřišníku příliš v lásce a takzvaně se „nafukují“ – vědomě zadržují dech. Citliví koně takto reagují na podbřišník od prvního nasedlání a pokud takového koně máte, je velmi důležité dotahovat s rozmyslem, pomalu a postupně, aby se kůň přestal dotahování bát a zlozvyk si neupevnil. Nafukování může být ale i obranný mechanizmus, který si kůň vytvořil jako následek nepříjemné zkušenosti při sedlání či dotahování, používání tlačícího podbřišníku, nebo nepadnoucího sedla. Někdy stačí sedlo či podbřišník vyměnit za jiné a kůň se uklidní, ale u mnoha koní už se to těžko odbourává a je potřeba obrnit se trpělivostí. Můžete zkusit různé triky, jako dát koni „náfukovi“ při dotahování pár oblíbených pamlsků pro rozptýlení pozornosti, nebo třeba sedlat venku před stájí, kde se kůň soustředí na okolní dění a ne na zapínání podbřišníku. 

    Vhodný podbřišník

    Výběr podbřišníků je v dnešní době skutečně velký. Můžete vybírat z mnoha materiálů i tvarů tak, aby měl váš kůň co největší komfort. Ať už se rozhodnete pro kterýkoliv, určitě by měl  mít dotahovací gumy na obou stranách. Je to zcela zásadní pro rovnoměrné dotažení a pro pohodlí koně – díky lehké elasticitě, kterou gumy přinášejí, může kůň při práci alespoň do určité míry roztáhnout hrudní koš a lépe se mu dýchá.  

    Na téma výběru správného podbřišníku jsme pro vás natočili video v rámci naší videoporadny. 

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r. o.

     

    360x360 AD
    Back to top