• I BĚHEM FOCENÍ SE DOSTANU KE KONÍM

  S úřadující Miss Czech Republic Krystýnou Pyszkovou, velkou milovnicí koní, jsme si povídali těsně před jezdeckou hodinou hlavně o koních, ale i o soutěži Miss a k jakým koňským zážitkům se díky soutěži dostala. Krystýna se s jiskrou v oku rozmluvila o koních a svých dětských i dospělých snech spojených s koňmi.

  Krystyna Pyszková

  • Úřadující Miss Czech Republic 2022.
  • Tvář značek jako Moschino, Dolce Gabanna, Festina.
  • Milovnice koní, rekreační jezdkyně.

  Čeká Vás světová soutěž Miss World. Kdy na ni odjíždíte?

  Na soutěž odlétám v květnu do Arabských Emirátů, ta bude pravděpodobně probíhat především v Dubaji. Soutěž trvá celý měsíc a je zakončena finálovým večerem. Během soutěže se každý den dívky prezentují v nejrůznějších výzvách a úkolech, porota je denně hodnotí. Je to náročné, k tomu se natáčí a fotí. Nyní se každý den věnuji přípravě. Soutěž Miss World jako taková není primárně zaměřená na vzhled, tam se již tak nějak předpokládá, že všechny dívky jsou krásné. Hodnotí se hlavně to, co může dívka přinést a předat společnosti. Jsou to hlavně dobročinné projekty, na které může upozornit. A také samozřejmě její mimořádná nadání, schopnosti nebo něco výjimečného. Jde tedy spíše o přesah.

  Vaším přesahem jsou tedy koně. A co ještě?

  Ano, ale koně sami o sobě by nestačili. Snažím se využívat platformu, kterou mi Miss Czech Republic poskytuje a upozorňovat na věci, které jsou pro mě důležité. Už od nízkého věku také cestuji díky modelingu do zahraničí, a to mi pomohlo jako člověku osamostatnit se a vidět svět z různých perspektiv. Mám svůj projekt v Tanzánii, kde jsme nedávno otevřeli anglickou školu pro místní děti, které si nemohou dovolit kvalitní vzdělávání. Ve volném čase pak hraji na housle a příčnou flétnu, ráda také maluji.

  My zůstaneme u koní. Jak jste se k nim dostala?

  Koně miluji úplně od malička. Vždy jsem chtěla mít svého koně a jezdit na něm. Rodiče, tatínek je matematik, maminka právnička, mi zpočátku koně nechtěli dovolit. Kompenzovala jsem si to velkým zájmem o koně, četla jsem všechno o koních – časopisy Jezdectví, Koně a hříbata, knihy o koních, dívala se na filmy, byla jsem členkou Pony Klubu, prostě jsem se koním věnovala takto teoreticky. Asi v 11 letech jsem se sama přihlásila do jezdeckého oddílu. Našla jsem si stáj blízko domova, v Třinci v Gutech, a z kapesného jsem si sama platila členství v oddíle, které bylo spíše symbolické. Ale byla jsem u koní 2-3 x týdně. Byla tam bezvadná parta holek. V oddíle to fungovalo tak, že ježdění jsme si vždycky musely odpracovat. V oddíle nebyl trenér, učily jsme s holkami navzájem. Tam jsem chodila několik let, moc ráda na to období vzpomínám, bylo to krásné.

  Co následovalo?

  Pak jsem začala s modelingem, s tím se vytratil volný čas. V 18 jsem se přestěhovala do Prahy, bylo to právě kvůli modelingu a škole. V Praze jsme dlouho nejezdila. Nezbýval čas a ani energie hledat vhodnou stáj, i když mi koně a ježdění moc chybělo. Asi před třemi roky, jsem od přátel dostala k Vánocům poukaz na vyjížďku na koni ve stájích v Bojanovicích. Od té doby jezdím právě ve stájích u pana Urbana pod vedením Hanky Kopečné.

  Jak často se dokážete dostat do sedla?

  Jezdím spíše nahodile. Můj program spojený se studiem a modelingem je nárazový. Stane se, že jsem mimo celý měsíc, to samozřejmě nejezdím. Když jsem v Praze, tak se snažím chodit na koně alespoň jednou týdně. Na koních si odpočinu od modelingu a světa reflektorů. Je to i jiné než ve škole.

  Zvažujte svého vlastního koně? Třeba až shon kolem modelingu a Miss ustane…

  Mít vlastního koně je můj velký sen. Už od malička plánuji vlastního koně a myslím že až se jednou trochu usadím, vlastního koně si pořídím. Vlastně i proto chodím do hodin a snažím se naučit jezdit co nejlépe. Abych, až jednou budu mít vlastního koně, byla co nejlépe připravená.

  Máte vybrané plemeno?

  V dětství jsem měla jednoznačně haflinga nebo arabského plnokrevníka, na kterém jsem se učila jezdit. Zatím je „plemeno“ otevřené, preference se mi mění, přemýšlím o ČT nebo holštýnovi. Jistě budu volit většího koně. Měřím 180 cm a nechci šourat nohy.

  Na Vašem Instagramovém účtu musí každého zaujmout video z pláže. Jak takové video vzniká?

  V rámci Miss jsem měla focení s koňmi v Dubaji a na Zanzibaru. Video je z pláže na Zanzibaru, kde jsme se připravovali před loňským finále. Byl to krásný pocit svobody a volnosti cválat po pláži při západu slunce. Ozvala se mi tehdy na Instagramu jedna lokální jezdecká škola, zda jim nenafotíme nějaké foto. Dovezli nám na pláž tři nádherné araby, rozhodně to byl nezapomenutelný zážitek.

  A focení v Dubaji?

  Tam jsme fotili a natáčeli medailonky dívek v rámci přípravy 11 finalistek na letošní finálový večer Miss Czech Republic. Fotili jsme v poušti, koně byli velmi hodní a vnímaví, v pozadí bylo panorama Dubaje s bílými plážemi a Burdž Chalífou.

  Využijte jezdecké schopnosti i při modelingu?

  Kdykoliv je možnost, tak se ke koním tlačím. Klienti, když se fotí nebo natáčí s koňmi, obvykle uvítají, že jezdím a chtějí atraktivní fotky koní v pohybu. Takže, ano i během focení se někdy dostanu ke koním a do sedla.

  Chtěla byste s koňmi sportovat?

  To je můj sen! Mám sportovní ambice. Plánuji, že až se vše zklidní a najdu si čas a začnu na sobě makat, udělám si licenci a budu se jezdectví věnovat více. A třeba i na závody vyjedu.

  Jaká jezdecká disciplína Vás táhne?

  Jsou to jednoznačně skoky. Mám ráda adrenalin a skoky jsou mému srdci nejbližší. V minulosti jsem vyzkoušela i western, ale to mě neláká. Pro mě je volbou jednoznačně „anglie“ a parkurové ježdění.

  Zmínila jste školu a studium. To jistě zabere také dost času?

  Po gymnáziu jsem chtěla jít na medicínu, architekturu nebo práva. Medicína a architektura jsou ale školy velmi časově náročné v průběhu semestru. Na práva jsem šla s tím, že bude časově nejjednodušší zkombinovat studium a modeling. Navíc moje maminka je právnička a ve volbě práv mě jednoznačně podpořila. Studuji tedy na Univerzitě Karlově práva a k tomu dálkově v Innsbrucku obor Business Administration. Časově je dvojí studium náročné, ale lze skloubit

  Vidíte se v budoucnosti jako právnička nebo soudkyně?

  To nevím. Zatím jsem ve studiu práv na začátku, takže ještě přesně nevím, kterou oblast práva si vyberu. Ráda bych skloubila znalosti práva a obchodu, takže předpokládám, že se budu věnovat obchodnímu právu a právu v podnikání. Uvidíme.

  Těšíte se, až budete předávat na finálovém večeru korunku pro vítězku Miss Czech Republic? Bude to večer plný emocí. Pro Vás skončí náročný rok a budete mít více času i na koně.

  Je mi to líto, ale soutěž Miss World se bude časově křížit s finálovým večerem. Je v jednání, zda bych mohla na finále na jeden den přiletět. Moc ráda bych zase prožila silné emoce spojené s finálovým večerem. A jistě by mi hlavou prolétlo i vše, co mi uplynulý rok přinesl.

  FOTOGALERIE:

  Foto: archiv Krystyny Pyszkové a společnosti Equiservis spol. s r. o.

  360x360 AD
  Back to top