• KOBYLÍ MLÉKO – VŠE, CO POTŘEBUJETE VĚDĚT

  Kobylí mléko se po staletí v některých kulturách používá jako výživný nápoj. V poslední době nachází uplatnění i jako doplněk stravy, který může pomoci při mnoha zdravotních problémech.

  Kobylí mléko je přirozená potrava v prvních měsících života hříbat. V poslední době se s ním ale stále častěji můžeme setkat jako se speciálním doplňkem stravy. Pojďme si tedy kobylí mléko představit blíže.

  Co obsahuje?

  Kobylí mléko je charakteristické nižším obsahem sušiny, který se pohybuje mezi 10-12 %. Má také nízkou energetickou hodnotou, podíl tuku lehce přesahuje 1 %. Kobylí mléko je z nutričního hlediska příznivější nižším obsahem cholesterolu a vysokým obsahem nenasycených mastných kyselin. V porovnání s kravským mlékem obsahuje to kobylí i méně bílkovin – asi 2 %. Kobylí mléko náleží mezi mléka albuminová s nižším obsahem kaseinu a vyšším obsahem syrovátkových bílkovin. Kromě hlavního sacharidu laktózy s podílem asi 6 % se v kobylím mléce vyskytuje v nižších koncentracích řada volných oligosacharidů s bifidogenními účinky. Z minerálních prvků kobylí mléko obsahuje vápník, fosfor, draslík, hořčík, sodík a chlor.

  Historie koňského mléka

  Národy střední Asie používají kobylí mléko od nepaměti jako součást výživy. V naší evropské kultuře můžeme vysledovat používání kobylího mléka ve starověkém Řecku. Řekové věřili, že Amazonky, legendární kmen bojovnic, kojily své děti kobylím mlékem. Zajímavé je, že podle pověstí se egyptská královna Kleopatra koupala v kyselém oslím mléce, aby si zmenšila vrásky a zachovala si krásu a mládí. Pravdou je, že kyselé mléko působí jako mírný peeling, odstraňuje odumřelé kožní buňky a odhaluje pod nimi hladší a zářivější pokožku. S koupelí v teplém kobylím mléce, které mělo udržovat mládí, se můžeme setkat i v některých ruských pohádkách. V Rusku ještě zůstaneme. V polovině 19. století doporučovali ruští lékaři kvašené kobylí mléko jako lék na tuberkulózu. Účinnost této léčby na závažné bakteriální onemocnění není známa, ale ruští spisovatelé jako Lev Tolstoj a Anton Čechov byli zastánci a propagátory koňského mléka.

  Kumys

  Kumys je zkvašené kobylí mléko. Setkáme se s ním v Mongolsku, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Rusku a dalších středoasijských zemích. Vyrábí se fermentací syrového nepasterizovaného kobylího mléka po dobu 5 hodin při teplotě 27 °C, ale místně se způsob výroby může lišit. Kumys je lehce alkoholický, udává se obsah alkoholu od 1 do 2,5 %. Jeho chuť je nakyslá, někdy až štiplavá. Chuťově lze přirovnat perlivému acidofilnímu mléku či řidšímu perlivému kefíru. Kumys spolu s pečivem tvoří základ stravy pastevců v oblastech střední Asie.

  Benefity kobylího mléka pro člověka

  Výživová hodnota koňského mléka je velmi blízká lidskému mateřskému mléku. Vyvážené živiny v koňském mléce posilují imunitní systém a podporují trávicí systém a střevní flóru. Podle výzkumů je zásadní aktivní složkou koňského mléka laktoferin, protizánětlivá bílkovina, která se nachází také v mateřském mléce a mlezivu. Evropská studie Food Research and Technology ukazuje, že laktoferin, lysozym a vápník působí společně jako protizánětlivé, protiplísňové a antibakteriální látky – tedy mohou zvýšit odolnost vůči bakteriálním onemocněním a virům, zejména u kojenců a dětí.  Jsou užitečné pro osoby s autoimunitními poruchami souvisejícími s kůží, alergiemi a dalšími zdravotními problémy. I z tohoto důvodu se kobylí mléko používá stále více jako doplněk stravy. Může být přírodním prostředkem který pomáhá při vnitřním užití zmírnit kožní problémy jako je ekzém, akné a lupénka. Opomenout nesmíme ani fakt, že zlepšuje střevní flóru a prospívá lidem s Crohnovou chorobou.

  Kobylí mléko pro hříbata

  Mlezivo a kobylí mléko jsou první přirozenou potravou hříbat. Ideální by bylo, kdyby každá klisna měla dost mléka pro své hříbátko. Stát se může cokoliv a i když si člověk nechce ty špatné konce připustit, je důležité být připraven na situace, kdy nejde vše podle plánu.

  Proto je dobře, že jsou na trhu přípravky, které mohou s odchovem novorozeného hříběte pomoci. 

  V nabídce Equiservis najdete tyto osvědčené produkty pro hříbátka od značky PAVO.

  Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

  360x360 AD
  Back to top