• FARMA U LESA

  Rodinná farma u lesa je moderní stájí s veškerým potřebným zázemím pro koně a jezdce, je skvělým místem pro agroturistiku, krátkodobé ustájení i firemní akce. Farma, kterou najdete v jihočeské vesnici Sudoměřice u Bechyně, se může pyšnit skutečně dlouhou selskou tradicí.

  „Rod Šonků totiž v druhé polovině 16. století pozval z Uher za účelem pozvednutí selského a mysliveckého stavu tehdy chudého Bechyňska sám Petr Vok,“ vysvětluje Hanka Šonková. Současnému hospodáři Jiřímu Šonkovi a jeho rodině se podařilo propojit původní hospodářskou usedlost, kde vzniklo pěkné stylové ubytování, s novou částí farmy, kde provozuje zemědělskou výrobu. Ta zahrnuje výkrm brojlerů, prodej nosných kuřic a krůt, chov masného skotu plemene aberdeen angus a obhospodařování stovky hektarů luk a pastvin v režimu ekologického zemědělství. Podstatná část aktivit je spojena s chovem koní a provozem nově vybudovaného jezdeckého areálu, jehož součástí je společenská místnost vhodná k pořádání firemních oslav, školení a menších svateb. O tom, že Šonkovi dělají svou práci skvěle, svědčí prestižní ocenění Farma roku za rok 2016.

  Na farmě se věnují chovu koní.
  Pro milovníky koní

  Ptám se, co nabízí farma pro milovníky koní. „Záleží, jaké jsou vaše představy,“ směje se Hanka Šonková a dodává: „Na farmě nabízíme jízdy na koni jak pro začátečníky, tak pro pokročilé. V případě nejezdce má kůň vodiče a tak si nejezdec může plně užít krásy okolní krajiny i pocity v sedle. Může k nám přijet i klient s vlastním koněm, a to jak na trénink, tak si může u nás svého koně krátkodobě ustájit. V neposlední řadě pořádáme kurzy pro začátečníky i pro pokročilé jezdce, skoková a drezurní soustředění. Pravidelně pořádáme i skokové a drezurní závody.“ Hanka Šonková nás provází po farmě a ukazuje: „Součástí jezdeckého areálu je písková jízdárna o rozměrech 45 x 70 m a nově vybudovaná jezdecká hala s kvalitním povrchem ze směsi geotextilie a bílého písku o rozměrech 25 x 50 m. K dispozici je parkurový materiál i drezurní obdélník. Pro jezdce je připravena vyhřívaná sedlovna, pohodlná šatna, WC a klubovna.“

  V areálu farmy je možné koně ustájit v režimu pastevního ustájení 24/7. Koně se pohybují celý den po travnatých výbězích, k dispozici mají kromě sena a vody i slámou nastýlaný přístřešek. Ale k dispozici jsou i boxy, které se využívají pro manipulaci s koňmi nebo právě ke krátkodobému ustájení.

  Zázemí farmy a okolí

  Na farmě se můžete ubytovat ve dvou prostorných apartmánech, které byly vystavěny při rekonstrukci původního statku. „Je to tady ideální místo na dovolenou s koněm, o koně je dobře postaráno, jezdci mohou využít jízdárnu nebo halu, máme zde více tras do terénu na vyjížďky, ubytování je pohodlné hned na farmě. Na statku sice nevaříme, ale v dosahu je několik výborných restaurací, kde je možné se za rozumné peníze dobře najíst,“ říká Hanka Šonková. „O zábavu nejezdců je také postaráno, hned za lesem je pěkné golfové hřiště Černice se zámečkem, v našem jezírku je možné rybařit, nebo můžete navštívit i blízká města Bechyně, Tábor nebo Týn nad Vltavou,“ uzavírá možnosti Hanka Šonková.

  FOTOGALERIE:

  Foto: archiv Farma u lesa.

  360x360 AD
  Back to top