• V PLÁNU JE DOBŘE REPREZENTOVAT ČESKOU REPUBLIKU

  S Annou Marií Dudovou jsme mluvili těsně před odjezdem na závody do Šamorína. Anna hodnotí loňskou sezónu, získané ocenění ČJF za 1. místo v kategorii mladších juniorů v rámci pražské oblasti za rok 2023, i druhé místo na MČR. Jak svůj úspěch vnímá a kam by se chtěla posunout v nadcházející sezoně?

  Anna Marie Dudová

  • Mladá skoková jezdkyně.
  • Studentka ekonomického lycea.

  Jaké pocity po převzetí ocenění máte?

  Myslím si, že ocenění je v podstatě zhodnocení celého loňského roku, který byl úspěšný a je korunováno druhým místem na Mistrovství České republiky. Za sebe si myslím, že Česká jezdecká federace ocenila moje výsledky v kontextu všech závodů. 

  Bylo něco, v čem se loni nezadařilo?

  Co se týče Mistrovství České republiky, tak jsem si docela věřila. Dokonce až tak moc, že mi pak nevyšlo rozeskakování. 

  Co se stalo?

  V té soutěži se jedou tři kola. Já tam postoupila bezchybně po třech kolech. Se mnou ještě jeden chlapec. A ten to potom zajel lépe. Měl trošku výhodu, jel jako druhý, ale to se nedá nic dělat. Takový je sport. 

  Co bylo během závodu pocitově nejtěžší?

  Nejtěžší bylo třetí kolo, kdy jde o všechno. Tam je tedy pěkná nervozita. U všech.  Takže nejtěžší bylo udržet nervy, aby to kobylka nevycítila. Ono je to takové přenosné, kůň to vycítí a malér je na světě. Když jdete do třetí kola s nulou, všechno se vám honí hlavou. Nezkazit, nezkazit. No a já se to snažila vytěsnit. 

  Když jste do závodu nastupovala, věděla jste, že jste s Cateleyou v takové formě, že na vítězství máte? 

  To nikdy nemůžete vědět. Kdo to říká, neví, o čem mluví. Ale věřila jsem jí. Víte, stačí maličkost a druhý den na závodech může být vše jinak. Jeden den kobylka zajede skvěle, pak se špatně vyspí, nebo se něco semele ve stájí, ona začne být nervózní a je tu malér. Myslíte si, to bude dobré jako včera. A skutek utek. Stručně řečeno, věřila jsem jí. Sezona to nebyla lehká, druhá kobylka v sezoně hodně zlobila. Asi proto jsem se více věnovala Cateleye a dostali jsme se do dobré formy. 

  Prozradíte vaše cíle pro nastávající sezonu?

  Plány mám velké. Nyní se zvažuje koupě dalšího koně. Mám novou trenérku a s ní i nové cíle. Hned na jaře chci vyjet ven a vyzkoušet si mezinárodní úroveň. Hlavním cílem je dobře jezdit, nepadat a neudělat naší zemi ostudu.

  Máte novou trenérku. Prozradíte nám, kdo to je a jak s novou trenérkou připravujete?

  Ano, od konce léta mě trénuje Katka Veselovská. Jsme vlastně téměř v denním kontaktu. Moc mi pomáhá, je trpělivá, vždy ví, co mi pomůže, když je problém, na kobylky si sedne. Jsem nesmírně vděčná, že jsem se k ní dostala a že se posunuji do úplně jiného stupně výkonu.

  Ve stáji jsem v podstatě každý den 3-4 hodiny, o víkendu začínáme časně ráno. Střídáme drezuru, základní cviky, skáčeme tak, abych si osvojila správnou techniku.

  Kromě trenérky máte i novou koňskou parťačku. Můžete ji představit?

  Paulina je letos devítiletá klisna, kterou jsme přivezli z Belgie, má naskákáno 145 cm. Za ten asi měsíc, co ji jezdím, jsem z ní nadšená. Je vnímavá, pod sedlem je naprosto super, v sedle mám sebejistý pocit. Uvidíme, jak se nám bude v sezóně dařit.

  Zmínila jste psychickou zátěž, kterou pro jezdce významné závody znamenají. Jak se připravujte na závody psychicky? Máte nějaký zvláštní rituál, který Vám pomáhá?

  Základem je dobře se vyspat. Tedy jít brzo spát, pak jsem psychicky vždy odolnější. K tomu mě dovedl táta a měl stoprocentní pravdu. Rituály nemám, jenom se víc mazlím s kobylkami. Také jim nosím takové malé úplatky. Mrkvičku, banány a různé keksy. Snažím se soustředit, být klidná a nevnímat okolí. 

  Jak se Vám daří skloubit školu a intenzivní přípravu dohromady?

  Škola mi jde absolutně vstříc a mám individuální studijní plán. Jsem na státním ekonomickém lyceu v Praze 6. Ve škole musím i tak mít vše řádně omluveno. Ruku na srdce, letos to bude hodně těžké. Nemohu být stoprocentní student, když třeba nebudu skoro 7 dní ve škole. I když mi spolužáci pomáhají, naučit se to musím sama. Takže to nechci zakřiknout, ale zatím to zvládám. 

  Kdy budete maturovat? A jaké máte plány dál?

  Maturovat budu až za dva roky, v roce 2026. No a příští rok je v České republice Mistrovství Evropy. Budu se snažit, abych tam mohla jet a reprezentovat. Ale to nezáleží jen na mě. Je tady spousta výborných jezdců. Bude záležet na zdraví mém, koní a také na aktuální formě. Vše se může změnit během měsíce. Dalším plánem je výjezd ven a tam vzorně na mezinárodních závodech reprezentovat. Moje trenérka už udělala takový rozvrh, aby vše šlo tak jak má. Tedy nejdříve v klidu menší výšky ve skoku a pak postupně přidávat. Takže plány jsou řádně ukončit ve škole druhý ročník a vzorně, tedy i chováním, reprezentovat Českou republiku.

  FOTOGALERIE:

  Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r. o. a Anny Marie Dudové

  360x360 AD
  Back to top