• ZOO PRAHA VYPUSTILA PRVNÍ KONĚ PŘEVALSKÉHO V KAZACHSTÁNU

  Tříletá Zeta II, čtyřletá Ypsilonka a stejně starý Zorro – to jsou jména prvních koní Převalského, které Zoo Praha ve spolupráci s Armádou České republiky dopravila do Kazachstánu. V průběhu následujích let by se do Kazachstánu mělo dostat asi 40 koní Převalského.
  Zoo Praha vypustila první koně Převalského v Kazachstánu, foto Václav Šilha, Zoo Praha

  Historický okamžik

  „První koně Převalského se po stovkách let vrátili do stepí středního Kazachstánu,“ řekl po vypuštění Zety II ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

  Trojice koní nejprve zvládla transport z chovné stanice Zoo Praha v Dolním Dobřejově. Následoval 15 hodin dlouhý let z Letiště Praha-Kbely s mezipřistáními v Istanbulu a v Baku. V 8:20 místního času dosedla CASA na ještě do nedávna opuštěnou letištní plochu v Arkalyku ve středním Kazachstánu. Po vykládce koní a jejich naložení jeřábem na Kamazy putovala kolona aut s koňmi na korbě a policejním doprovodem přes osm hodin často náročným terénem po silnicích poškozených nedávnými záplavami. Celkem koně urazili vzdálenost zhruba 4 500 kilometrů.

  Nakládka – práce pro silné paže

  V galerii se můžete podívat, jak taková nakládka koní do letadla probíhá. Je to hodně o silných pažích mužů a také „rolnách“, po kterých jsou přepravní bedny natlačeny na palubu. Na palubě vojenského letadla CASA po naložení beden není moc místa a cestovatelský komfort byste také marně hledali. Přepravní bedny jsou umístěny jedna za druhou v trupu letadla, přičemž koně letí hlavou napřed. Bedny s koňmi jsou opatřeny plechovými vaničkami s kočkolitem proti protečení, 15 hodin letu je dlouhá doba. Přepravní prostor je chlazen na 8 stupňů Celsia, teplotu, která je koním příjemná. V galerii jsou i fotografie z cesty po Kazachstánu do aklimatizačních ohrad.

  Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o., Kristýna Kosatíková – Armáda ČR a Václav Šilha – Zoo Praha

  FOTOGALERIE:

  360x360 AD
  Back to top