• HIRUDOTERAPIE – S ČÍM MŮŽE POMOCI?

  Hirudoterapie je prastarý léčebný postup spočívající v přikládání pijavic. Pijavice krev nejenom sají, ale do svého hostitele vylučují i léčivé bioaktivní látky. Dodnes jich bylo objeveno na 150 druhů!

  Dříve se hirudoterapie často používala běžně pro lidi, přikládáním pijavic se léčil i dobytek. Dnes tato metoda zažívá malou renesanci a uplatňuje se čím dál častěji také v léčbě koní.

  Dita Putíková se věnuje hirudoterapii u koní mnoho let. V následujících řádcích vysvětluje, na co všechno může léčba pijavicemi pomoci a pro které koně naopak není vhodná.

  Pijavice léčí oči i cévy

  Přikládání pijavic má pozitivní účinky u problémů cévního charakteru – ať už trombózy, neprůchodnosti cév, poškození cév, křečových žil, ale léčí i velké hematomy, které tělo omezují. Dále problémy s očima, zvláště pro vysoký nitrooční tlak, pro glaukom, jsou pijavice více než vhodné. Ony ho opravdu umí výrazně snížit a pokud je léčebná kůra provedena správně, tak nemá úplně tendenci se vracet. Já mám to štěstí, že se věnuji více druhům terapií, například kraniosakrální terapii, která dokáže opravdu obrovské věci v tom neurologickém systému a můžu si dopomoci ještě i jinak a skloubit to a tu práci výrazně zefektivnit.

  Může to být i měsíční slepota, různé zánětlivé procesy. Lepší je se bavit o tom, v případě problémů s očima, zdali je to pro daného člověka či zvíře vhodné, ale pokud ano, tak šance na nápravu je obrovská. Potom jak jsem zmínila, také zelené zákaly a glaukomy, ty jsou s pomocí hirudoterapie poměrně snadno řešitelné. U šedých zákalů je poškození výraznější, ale ten proces se dá alespoň oddálit.

  Podpora imunity

  Další věc je, že účinné látky pijavic fungují jako velice silný imunostimulant. Není to tak jednoduchý proces jako spolknout prášek, někdy se jde přes zvýšení teploty, přes únavu, ale tohle všechno jsou průvodní jevy, kdy to tělo se aktivuje. Když se v téhle fázi, kdy to vypadá, že je v těle zánět, někdy vezme krev, ať už lidem nebo zvířatům, tak výsledky ukazují nízké CRP hodnoty, ale počty bílých krvinek jsou poměrně vysoké. Takže je zřetelné, že se začala aktivovat imunita. Hirudoterapie zahrne v podstatě veškeré problémy způsobené oslabenou imunitou.

  Teď je například aktuální „muchařina“ u koní. Na léčbu pijavicemi je již pozdě. Tu je potřeba provádět v čase, kdy koně nejsou alergenům vystaveni, takže podzim a zima. A správnou terapií ho nachystat na sezónu.

  Reprodukční i pohybové problémy

  Pijavice jsou schopny výrazně ovlivnit reprodukční problémy samců i samic. Další oblastí jsou pohybové obtíže, například artróza. U artrózy vstoupí účinné látky do místa, kde je starý zánět, ten utlumí a zvýší průtok krve a kloub postupně začne regenerovat a lépe fungovat.

  Pijavice řeší i pohybové problémy způsobené lézemi v měkkých tkáních, u koní to mohou být typicky staré otlaky od sedla. Terapie urychluje poúrazové hojení, včetně přerušených šlach, u koní mezikostní svaly, ohybače, natahovače.

  Další oblast, kde pijavice mohou opravdu výrazně pomoci, ať už u koní, nebo u lidí, jsou velké, nehojící se rány. Pomocí pijavic se mohou zahojit diabetické i bércové vředy, což je u lidí většinou definitivní a nehojitelné. Ale samozřejmě i hojení běžných poúrazových velkých ran se může podpořit a urychlit.

  Pijavice rozproudí lymfu

  Pijavice umí zlepšit stagnaci lymfatického systému. Zpomalení lymfy není pouze estetický problém, souvisí to s imunitou, je to obraz toho, jak tělo jako celek funguje a mnohdy je to rozpohybování lymfatického systému potřeba. Samozřejmě na to jsou manuální techniky, ale někdy je potřeba sáhnout po pijavicích. A to se týká i lymfatických edémů, kdy už je problém v pohybu.

  Hormonální nerovnováha a laminitida

  U koní psů i lidí pomáhají pijavice s navozením hormonální rovnováhy. Nejčastěji se řeší inzulínové rezistence a špatná funkce štítné žlázy.

  Další indikací je laminitida – samozřejmě v kombinaci s vhodnou úpravou kopyt. V akutní fázi může dobře načasovaná kombinace kryoterapie (ledování) a pijavic opravdu zastavit tu metabolickou část laminitidy. Kalin je jedna z účinných látek ve „slinách“ pijavic, která může při schvácení zabránit trhání lamel v kopytě, ale je nutné nasadit terapii velmi rychle. Hirudoterapie umí zlepšit stav koní s Cushingovým syndromem, inzulínovou rezistencí, je prokázáno, že u lidí cukrovkářů se výrazně zlepší výsledky krve.

  Hirudoterapie obecně není vhodná pro

  • březí a laktující klisny
  • koně s onkologickými problémy
  • koně s anémií nebo poruchami srážlivosti či krvetvorby
  • horečnatá onemocnění
  • koně, kteří jsou léčeni kortikoidy

  Jak zdůrazňuje Dita Putíková: „Každý případ je jedinečný a je na zvážení míra rizika versus to, co ten kůň může získat. Například když se kůň s melanomy schvátí, nebo má obrovskou nehojící se ránu, pak je nutné zvážit, jestli je důležitější kvalita, nebo délka toho života. Zase se budu opakovat, ale je to o zkušenostech, citlivém přístupu a o pokoře.“

  Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

  360x360 AD
  Back to top